OD CZEGO ZACZĄĆ BUDOWĘ DOMU?

Własny domek z ogródkiem to marzenie wielu Polaków. Coraz więcej osób decyduje się na jego realizację. Mimo, że budowa własnego domu jest ogromnym przedsięwzięciem, to w praktyce nie jest to aż tak skomplikowane. Przede wszystkim należy dobrze zaplanować poszczególne etapy zanim przystąpimy do jakichkolwiek prac budowlanych. Poszczególne etapy budowy domu możemy powierzyć profesjonalnej firmie zajmującej się generalnym wykonawstwem, która zajmie się całym procesem budowy domu – od stanu surowego aż po wykończenie pod klucz. 

Zaplanowanie prac, czyli zanim rozpoczniemy budowę domu

Zanim wprowadzimy się do wymarzonych własnych czterech kątów będziemy potrzebować działki, projektu domu, oszacowania budżetu i kwestii finansowania, profesjonalnej ekipy budowlanej oraz dopełnienia formalności. Choć działka to pierwszy krok, niezbędny do przysłowiowego wbicia łopaty, to zanim ją kupimy powinniśmy w pierwszej kolejności przeanalizować plan zagospodarowania przestrzennego i księgę wieczystą.

To wtedy dowiemy się  jakie plany wobec naszej działki ma gmina, jaka ma być odległość budynku od granicy działki, jaka może być minimalna odległość od ulicy, jaki kształt ma mieć dach i wiele innych ważnych parametrów. Natomiast w księdze wieczystej dla nieruchomości gruntowej sprawdzimy oznaczenie działki, kto jest właścicielem, czy są jakieś służebności, ograniczenia czy hipoteka. 

Jeśli analiza planu zagospodarowania przestrzennego oraz weryfikacja zapisów księgi wieczystej przebiegną pozytywnie można przystąpić do kolejnych, poniższych czynności: 

  • zakup działki,
  • kwestie finansowe, w tym oszacowanie budżetu,
  • wybór projektu domu,
  • przygotowanie kosztorysu i wybór ekipy budowlanej,
  • formalności przed budową domu  

Zakup działki – na co zwrócić uwagę? 

Przy zakupie działki należy zwrócić uwagę na wiele różnych aspektów. Po pierwsze, należy rozważyć lokalizację i wielkość gruntu. Mając wstępnie wybraną działkę warto sprawdzić dokładny przebieg granic i kształt terenu. Im bardziej regularny kształt i mniej nierówności, tym łatwiej zaprojektować i wybudować dom. Po drugie, istotne jest sprawdzenie czy działka jest uzbrojona tj. czy jest wyposażona w dostęp do wody, prądu, gazu, kanalizacji oraz jak wygląda dojazd do niej. Po trzecie, należy zweryfikować kwestie formalne. Sprzedający powinien udostępnić nam wypis z rejestru gruntów, wypis z planu zagospodarowania przestrzennego oraz dokument poświadczający własność – akt notarialny lub odpis z księgi wieczystej, ewentualnie sam numer księgi. Gdy nieruchomość gruntowa ma księgę wieczystą sprawdzenie jest stosunkowo proste. Dostęp do ksiąg wieczystych jest jawny i znając numer księgi wszystko można sprawdzić online. To ważne, aby upewnić się, czy działka posiada jakieś ograniczenia prawne, służebności czy hipotekę. Oczywiście ich istnienie nie przekreśla danej działki, ale z pewnością będzie wymagało dokładnej analizy.

Oszacowanie budżetu na budowę domu

Koszt budowy domu zależy od wielu czynników, takich jak planowana wielkość budynku, ilość kondygnacji, technologia budowy, koszt materiałów budowlanych, wykończenie wnętrz, koszt robocizny. Do wstępnego oszacowania kosztów związanych z budową warto skorzystać z dostępnych kalkulatorów online. Podając lokalizację, powierzchnię, ilość kondygnacji czy standard wykończenia otrzymamy mocno szacunkową kwotę, która kierunkowo da nam pewne pojęcie co do budżetu z jakim musimy się liczyć.

Chcąc podejść do kwestii budżetu na budowę domu bardziej precyzyjnie, warto sporządzić kosztorys inwestorski. Jest to szczegółowe obliczenie kosztów budowy domu, które uwzględnia wszystkie potrzebne materiały budowlane, koszty robocizny, wynagrodzenia specjalistów, a także podatki i koszty administracyjne. Możemy skorzystać z pomocy profesjonalistów, jak firma budowlana BLC, zajmująca się kompleksowo budową domów. 

Wybór projektu domu jednorodzinnego

Wybór projektu domu jednorodzinnego to najbardziej ekscytujący proces. Można wybierać z wielu opcji:

  • gotowe projekty domów z katalogów online,
  • gotowe projekty od producentów domów,
  • indywidualne projekty sporządzane na zamówienie przez architektów.

Decydując się na konkretny projekt, należy wziąć pod uwagę wielkość domu, ilość pomieszczeń i ich układ, efektywność energetyczną, materiały. Należy pomyśleć również o tym, jak zamierzamy wykorzystać daną przestrzeń oraz jaki styl powinien mieć nasz wymarzony dom. Konkretny projekt i wykończenie wnętrz wiążą się bezpośrednio z kosztami finansowymi, więc analizując te wszystkie czynniki należy zawsze mieć z tyłu głowy  planowany budżet. Projekt indywidualny zwykle będzie droższy niż wybór jednego z gotowców. Ale za to będzie unikatowy i idealnie dopasowany do wszystkich naszych oczekiwań. W końcu wybór projektu domu jednorodzinnego powinien być przyjemnym doświadczeniem! 

Dobry kosztorys, czyli jak to wszystko policzyć?

Dobrze przygotowany kosztorys powinien być szczegółowy i uwzględniać wszystkie wydatki związane z budową domu, aby uniknąć niespodzianek w trakcie budowy. W kosztorysie powinna zostać uwzględniona lista wszystkich potrzebnych materiałów budowlanych, wraz z ich kosztami jednostkowymi i łącznymi. Ponadto należy uwzględnić koszty robocizny, w tym wynagrodzenia pracowników budowlanych i specjalistów, takich jak  elektrycy czy hydraulicy. Poza tym należy wliczyć koszty związane z koordynacją i nadzorem nad budową, w tym koszty projektanta czy koszty nadzoru inwestorskiego. Nie należy zapomnieć o wydatkach związanych z przyłączami do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej, koszt przyłącza energetycznego i telekomunikacyjnego. Na koniec wyposażenie i instalacje. Kosztorys powinien uwzględniać koszty wyposażenia domu, takie jak meble kuchenne, urządzenia AGD, a także koszty instalacji elektrycznych, hydraulicznych, grzewczych czy wentylacyjnych. 

Budowa domu na zgłoszenie – planowane zmiany w 2023 roku 

Obecnie standardem jest budowanie domów w oparciu o pozwolenie na budowę. Wprawdzie już teraz możliwa jest budowa na zgłoszenie, niemniej jednak planowane zmiany na 2023 rok przewidują znaczne uproszczenie związanej z tym procedury. W przypadku budowy domu na zgłoszenie, inwestor składa tylko zgłoszenie budowy do właściwego organu, a nie musi uzyskiwać pozwolenia na budowę. Zgodnie z planowanymi zmianami budowa domu na zgłoszenie ma być możliwa w przypadku, gdy inwestor zamierza zbudować dom jednorodzinny, który ma maksymalnie dwie kondygnacje oraz służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych inwestora. 

Budowa domu to skomplikowane przedsięwzięcie i obojętne czy jest realizowana na podstawie pozwolenia na budowę czy zgłoszenia warto powierzyć ją specjalistom. Profesjonalna firma wykona dla nas część konkretnych robót budowlanych lub zajmie się kompleksową budową, od etapu projektu, po stan surowy i wykończenie pod klucz.