JAK WYBRAĆ OKNA DO DOMU JEDNORODZINNEGO?

Wybór odpowiednich okien to ważny etap w procesie budowy domu jednorodzinnego. Okna nie tylko wpływają na wygląd budynku, ale również na jego funkcjonalność i efektywność energetyczną. Jakie okna wybrać, aby spełniły nasze oczekiwania i potrzeby? Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiednich okien? 

Przede wszystkim warto zastanowić się jakiego typu okna najlepiej będą pasować do stylu i architektury domu. Do wyboru mamy okna aluminiowe, drewniane i PCV. Każdy rodzaj ma swoje wady i zalety, dlatego warto zapoznać się z nimi przed podjęciem decyzji. Kolejnym istotnym aspektem jest wybór odpowiedniego typu szyb. W tym przypadku możemy wybierać spośród tłoczonych, antywłamaniowych, akustycznych, zespolonych lub przeciwsłonecznych. Szyba zespolona z gazem niewątpliwie wpłynie na lepszą izolację termiczną i akustyczną domu. Podczas wyboru okien warto również zwrócić uwagę na ich parametry techniczne, takie jak współczynnik przenikania ciepła i dźwięku. Poprawnie dobrany typ okien i szkła wpłynie na zmniejszenie zużycia energii i obniżenie kosztów ocieplenia i ogrzewania domu.

Popularne rodzaje okien do domu jednorodzinnego

Kupując okna do domu jednorodzinnego powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby były energooszczędne, porządnie wykonane, oferowały wysoką izolacyjność cieplną oraz komfort użytkowania. Modeli okien jest sporo. Poza klasycznymi oknami możemy wyróżnić też okna balkonowe, charakteryzujące się dużymi przeszkleniami, lukarny czy okna dachowe. Jednak najpopularniejszy podział okien dotyczy materiału, z jakiego zostały wykonane. 

W dzisiejszych czasach, wybór okien do domu jednorodzinnego jest na tyle różnorodny, że niemalże niemożliwym jest wybrać ten najlepszy. Wśród najpopularniejszych rodzajów okien jakie oferowane są dzisiaj rynku, wymienić można między innymi okna PCV, drewniane i aluminiowe. Okna PCV zyskały sobie szerokie grono zwolenników ze względu na swoją wytrzymałość, szczelność i łatwość w utrzymaniu czystości. Okna drewniane natomiast cieszą się niepodważalnym uznaniem za swoje piękno, elegancję i naturalność. Okna aluminiowe to prawdziwe dzieło sztuki, ze względu na swoją nowoczesną stylistykę i niesamowite walory estetyczne. 

Jakie okna do domu wybrać, aby były energooszczędne?

Wybór odpowiednich okien do domu jest bardzo ważny w kontekście oszczędzania energii. Dobrze dobrane okna powinny zapewniać izolację cieplną, aby nie uciekało z domu ciepło, ale również dobrze chronić przed hałasem i wilgocią. Aby wybrać najlepsze okna, warto zwrócić uwagę na ich parametry. Przede wszystkim liczy się współczynnik przenikania ciepła dla okien (Uw), który powinien być jak najniższy, poniżej 0,9 W/m2K. W domach pasywnych współczynnik ten musi być równy lub niższy 0,8 W/m2K. 

Warto również zwrócić uwagę na wartość współczynnika izolacji akustycznej, który określają trzycyfrowe wartości w decybelach. Im wyższa wartość, tym lepiej okno chroni przed hałasem. Kolejnym ważnym parametrem jest współczynnik transmisji światła, czyli ilość światła, która przechodzi przez szybę. Im większa ta wartość, tym więcej światła wnika do domu, a tym samym zmniejsza się potrzeba korzystania z elektrycznego oświetlenia. W celu zwiększenia energooszczędności, można także zastosować okna z powłokami antyrefleksyjnymi, które zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrza w słoneczne dni.

Okna PCV, drewniane i aluminiowe – zalety i wady

PCV, drewno i aluminium to popularne materiały, z których wykonuje się okna. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, które warto rozważyć przed dokonaniem wyboru okien do domu. Okna plastikowe, czyli PCV są chętnie wybierane ze względu na swoją izolacyjność termiczną i dźwiękową. Są również odporne na warunki atmosferyczne, szczelne, łatwe w utrzymaniu i stosunkowo niedrogie. Jednak ich wadą może być stosunkowo krótki okres użytkowania oraz problem ze zbyt dużą szczelnością, skutkujący gromadzeniem się wilgoci w pomieszczeniach. Okna drewniane natomiast cieszą się popularnością ze względu na swój klasyczny wygląd oraz naturalność. Są trwałe i odporne, a także przyczyniają się do poprawienia estetyki domu. Niestety, ich wadą jest trudność w utrzymaniu higieny oraz wysoka cena. Okna aluminiowe z kolei wyróżniają się swoją lekkością i łatwością w utrzymaniu czystości. Są bardzo trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Niestety ich wadą jest niższa izolacyjność termiczna oraz dźwiękowa, a także wysoka cena.

Okna dwu czy trzyszybowe – jaki współczynnik przenikania ciepła?

Okna dwu lub trzyszybowe są obecnie bardzo popularne ze względu na swoje doskonałe właściwości izolacyjne. Jednym z najistotniejszych parametrów takiego okna jest współczynnik przenikania ciepła, oznaczany jako Uw. Im niższy ten wskaźnik, tym okno trudniej przepuszcza ciepło, a zatem zyskuje na izolacyjności. Dlatego też warto zastanowić się na wyborem okien takiego rodzaju, gdyż pozwala to na zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem, co przekłada się na niższe rachunki za energię. Okna dwu i trzyszybowe charakteryzują się znacznym zróżnicowaniem pod względem właśnie tego parametru. Przyjmuje on wartości od około 0,5 do nawet 1,0 W/m²K, przy czym okna trzyszybowe zazwyczaj są bardziej energooszczędne od dwuszybowych. Warto zwrócić uwagę, że Uw zależy także od materiału, z jakiego wykonane są profile okienne, więc wybór odpowiedniego dostawcy okien ma ogromne znaczenie.

Co wpływa na cenę okna?

Cena okna zależy od wielu czynników. Przede wszystkim kluczowe są parametry okien, takie jak materiał z jakiego są wykonane, rodzaj szkła, ilość komór w profilu, ich grubość czy też rodzaj okucia. Wszystkie te elementy wpływają na jakość i trwałość okna, co w konsekwencji ma wpływ na finalną cenę produktu. Kolejnym kluczowym czynnikiem wpływającym na cenę okna jest termoizolacyjność. Im wyższe parametry termoizolacyjne okna, tym wyższa jego cena. Dobrej jakości okno z wysoką termoizolacyjnością pozwala na utrzymanie ciepła w pomieszczeniu, co zapewnia oszczędność na kosztach ogrzewania. Inwestycja w takie okno zwraca się z czasem, więc warto dokładnie przyjrzeć się parametrom okien przed ich zakupem. Warto wspomnieć, że ceny okien różnią się w zależności od producenta, miejsca zakupu czy też dodatkowych opcji montażowych, takich jak np. rolety, moskitiery czy żaluzje.

Na co zwrócić uwagę wybierając okna do domu?

Wybierając okna do domu, warto zwrócić uwagę, aby wybierane modele cechowały się wysoką jakością wykonania i trwałością. Warto wybierać okna, które są odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz trudne warunki klimatyczne. Ważnym aspektem jest izolacyjność termiczna – dobrym wyborem będą okna o wysokim współczynniku izolacyjności termicznej, co pozwoli na zwiększenie energooszczędności domu oraz znaczne ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem. Ważne są także aspekty estetyczne – warto wybierać modele, które będą dobrze wpisywać się w styl architektoniczny całego domu. Ostatnim, ale nie mniej istotnym elementem, jest wybór odpowiedniego materiału na ramę okna – warto zwrócić uwagę na takie cechy jak trwałość, odporność na wilgoć czy łatwość w utrzymaniu czystości.