CO WPŁYWA NA KOSZT BUDOWY DOMU?

Na ostateczny koszt budowy domu ma wpływ wiele czynników. Nie da się powiedzieć ile średnio kosztuje wybudowanie domu jednorodzinnego, tak samo jak nie można ot tak określić ile średnio kosztuje samochód. Natomiast można wskazać jakie elementy mają wpływ na ostateczną sumę. W pierwsze kolejności należy wskazać na lokalizację i uwarunkowania lokalne. Na działce, gdzie warunki wodno-gruntowe będą korzystne koszt inwestycji tego samego domu będzie istotnie niższy w porównaniu do działki, gdzie trzeba będzie zastosować bardziej skomplikowane rozwiązania konstrukcyjne. Trzeba też pamiętać, że stawki za roboczogodziny firm budowlanych czy różnych fachowców różnią się od siebie w zależności od lokalizacji. 

Od czego zależy koszt budowy domu?

Można wyróżnić 6 głównych etapów związanych z budową własnego domu, a każdy z nich wiąże się z większymi bądź mniejszymi wydatkami:

  1. Zakup działki i formalności przed rozpoczęciem budowy.
  2. Budowa – stan zerowy.
  3. Budowa – stan surowy otwarty.
  4. Budowa – stan surowy zamknięty.
  5. Budowa – prace wykończeniowe.
  6. Formalności po zakończeniu budowy.

Aby budowa przebiegła sprawnie należy bardzo dobrze przemyśleć swój budżet, wybrać projekt domu, zrobić dokładny kosztorys oraz znaleźć wykonawcę, któremu powierzymy budowę i koordynację prac. Z profesjonalną ekipą budowlaną wykonamy dokładny harmonogram budowy i będziemy mogli przystąpić do prac. Na koniec, warto założyć sobie dodatkowy bufor finansowy na nieprzewidziane wydatki, komplikacje czy wzrost cen w trakcie okresu budowy domu. 

Działka i projekt – wpływ na koszt budowy domu

Na koszt budowy domu ma wpływ wiele elementów.  Przede wszystkim działka – jej lokalizacja, rozmiar, kształt uzbrojenie, warunki gruntowe. Niektóre tereny wymagają dodatkowych prac przygotowawczych, takich jak wyrównanie terenu, wykopanie fundamentów lub usunięcie skał, co może znacznie podnieść koszty. Kluczowy wpływ na ostateczną sumę wydatków ma też projekt domu. To czy wybierzemy dom parterowy czy piętrowy, jaka będzie wielkość domu i jego złożoność. Te czynniki mają bezpośredni wpływ na stopień skomplikowania prac, czas budowy oraz ilość i jakość użytych materiałów. Z projektu będzie też wynikało w jakiej technologii będzie budowany nasz dom. Na tym etapie warto przemyśleć i zaplanować rozwiązania energooszczędne, które wprawdzie podniosą jednostkowy koszt, ale w trakcie użytkowania domu zdecydowanie obniżą koszty utrzymania. Zresztą energooszczędność to coraz częściej konieczność niż opcja. 

Materiały i technologia budowy – wpływ na koszt budowy domu

Zastosowane materiały to kolejny czynnik przekładający się bezpośrednio na koszt budowy. Należy też wziąć pod uwagę otoczenie gospodarcze, poziom inflacji i dostępność materiałów na rynku. Ceny różnych materiałów mogą zmieniać się dość znacznie, dlatego w budżecie zawsze należy zostawić sobie pewien margines na ewentualny wzrost cen. W całkowitym koszcie budowy domu sporo waży również pokrycie dachowe. Tutaj do wyboru inwestorzy mają różne rodzaje materiałów jak dachówki ceramiczne, blachodachówki, blachę, papy termozgrzewalne i inne. Nie tylko wybór materiału, ale też stopień skomplikowania dachu i jego powierzchnia przełoży się bezpośrednio na ostateczny koszt. Najtańsze w budowie są domy parterowe z dwuspadowym dachem, usytuowane na planie prostokąta. Wyraźnie droższe są natomiast dachy czterospadowe.

Z kolei strop to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku, który może istotnie podnieść koszt budowy. Tu nie da się przyoszczędzić, w końcu strop ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo i stabilność konstrukcji.  Poza tym należy pamiętać, że każdy dodatkowy element architektoniczny – balkon, basen, ogród zimowy czy kuchnia na świeżym powietrzu podniosą ostateczną wycenę budowy. 

Prace wykończeniowe – wpływ na koszt budowy domu

Można powiedzieć, że do etapu stanu surowego budowa idzie w oczach. Niemal z dnia na dzień widać postęp, który cieszy oko właściciela. Później następuje etap prac wykończeniowych i instalacyjnych. Wówczas wydatki postępują bardzo sprawnie, choć postępu prac aż tak bardzo nie widać jak na pierwotnym etapie. Koszt prac wykończeniowych może przybrać ogromną rozpiętość. Praktycznie każdy element tego etapu prac można wykonać taniej lub drożej. Tu wszystko zależy od indywidualnych preferencji inwestora i jego budżetu, ale także od umiejętności i oczekiwań finansowych poszczególnych fachowców. 

Jakie elementy mają wpływ na koszt wykończenia domu:

  • materiały – drewno egzotyczne czy marmur podniosą znacznie koszt w porównaniu do paneli podłogowych czy płytek ceramicznych;
  • powierzchnia domu – większy metraż to więcej powierzchni do malowania, układania płytek i podłóg, montażu drzwi i okien etc.;
  • wykonawcy – koszt robocizny poszczególnych fachowców może znacznie się różnić i zależeć od  dostępności, umiejętności czy renomy wykonawców;
  • wyposażenie – armatura łazienkowa, zabudowa kuchni, sprzęt AGD, oświetlenie, meble. 

Podczas etapu wykończenia domu trzeba będzie wykonać instalacje elektryczne, hydrauliczne, grzewcze, zamontować gniazdka elektryczne, lampy, urządzenia odpowiadające za ogrzewanie pomieszczeń.  Dodatkowo czeka nas szpachlowanie ścian, malowanie, położenie płytek, paneli, montaż parapetów wewnętrznych, drzwi, wykończenie kuchni i łazienki. To ogromnie czasochłonny proces, który wymaga w każdym przypadku decyzji inwestora odnośnie materiałów, ich rodzaju, marki, koloru etc.  

Wybór systemu budowy – firma budowlana czy system gospodarczy? 

Budowę domu możemy powierzyć profesjonalnej firmie, która oferuje kompleksowe usługi budowlane, włącznie z wykonaniem projektu budowlanego, uzyskaniem pozwoleń, dostarczeniem materiałów i wykonaniem prac budowlanych. To bardzo wygodne i coraz częściej preferowane przez inwestorów rozwiązanie. Nie trzeba zajmować się samemu organizacją i koordynacją prac różnych podwykonawców. Generalny wykonawca zajmie się wszystkim i dopilnuje, aby prace były wykonane zgodnie z projektem. Wadą tego systemu budowy jest wyższy koszt usług, ale zdecydowanie warto go ponieś i powierzyć budowę profesjonalistom.

Innym sposobem budowy domu jest tzw. system gospodarczy. Wówczas to inwestor sam zarządza pracami budowlanymi, szuka podwykonawców, koordynuje wszystkie prace. Część prac przeprowadza się we własnym zakresie, przy pomocy rodziny lub zaprzyjaźnionych fachowców. Taki sposób budowy pozwala na znaczne ograniczenie kosztu budowy domu. Wadą systemu gospodarczego jest konieczność ogromnego zaangażowania na każdym etapie budowy. Inwestor powinien też posiadać dużą wiedzę techniczną i umiejętności organizacyjne pozwalające na koordynację pracy różnych podwykonawców. W rzeczywistości niewiele osób może sobie na to pozwolić.