DOM PARTEROWY CZY PIĘTROWY – PODSTAWOWE RÓŻNICE W BUDOWIE

Wiele osób, które podjęły decyzję o budowie własnego domu staje przed dylematem, czy wybrać dom parterowy czy piętrowy. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Wybór pomiędzy domem parterowym a piętrowym zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb, warunków działki oraz budżetu. Zwolennicy domów jednokondygnacyjnych podkreślają brak schodów oraz wygodny dostęp do każdego pomieszczenia. Z tego też powodu jest to idealna opcja dla osób starszych lub niepełnosprawnych. Osoby preferujące domy kilkukondygnacyjne zwracają uwagę na większą efektywność kosztową, gdyż na tym samym obszarze działki można wybudować więcej przestrzeni mieszkalnej. Dom piętrowy może też zapewnić większą prywatność oraz ładniejsze widoki z okna.  

Dom parterowy – zalety

Domy parterowe mają wiele zalet. Jednym z głównych atutów jest brak schodów, na co zwracają uwagę osoby starsze, niepełnosprawni czy rodziny z małymi dziećmi. Brak schodów to większe bezpieczeństwo maluchów, które mogą swobodnie biegać po całym domu bez obaw przed upadkiem z nich. Dom parterowy jest też bardzo wygodny. Dostęp do każdego pomieszczenia jest łatwiejszy, nie trzeba nosić ciężkich przedmiotów po schodach. Jeśli chodzi o kwestie budowy to dom jednokondygnacyjny ma większe możliwości dostosowania. Łatwiej dokonać zmian w projekcie, gdyż wszystkie pomieszczenia są na jednym poziomie, nie ograniczają nas schody czy ciężkie stropy. Koszty budowy domu parterowego mogą być niższe. Brak schodów, mniejsze obciążenie stropów, brak konieczności wykończenia piętra czy poddasza. W przypadku napraw czy remontów można liczyć się z nieco mniejszymi kosztami. Umieszczenie wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie to łatwiejszy dostęp do nich i wrażenie większej przestrzeni.  To wszystko sprawia, że domy jednokondygnacyjne są chętnie wybierane przez osoby indywidualne i rodziny. 

Dom piętrowy – zalety

Domy piętrowe również mogą pochwalić się szeregiem korzyści. Głównym atutem jest więcej powierzchni mieszkalnej. Na tej samej działce można wybudować dom, który będzie miał więcej pomieszczeń takich jak sypialnie, łazienki, gabinety czy pokoje dla gości. Posiadanie dwóch pięter pozwala na zachowanie większej prywatności między różnymi pokojami, co może być szczególnie korzystne gdy w domu zamieszka duża lub nawet wielopokoleniowa rodzina. Łatwiej też oddzielić część dzienną od części nocnej, ponieważ sypialnie można ulokować na piętrze, podczas gdy salon, kuchnię i gabinet na parterze. Dom kilkukondygnacyjny zwykle też posiada balkon lub taras, który nie dość, że może zapewnić piękny widok z okien, to jeszcze oferuje dodatkową przestrzeń do wykorzystania. W takich domach planowanie wnętrz jest nieco bardziej elastyczne. Łatwiej dopasować dom do indywidualnych potrzeb i stylu życia. Wszystkie te czynniki sprawiają, że domy piętrowe są atrakcyjną opcją dla właścicieli domów, którzy chcą zmaksymalizować swoją przestrzeń życiową i stworzyć odpowiedni poziom prywatności.

Który tańszy w budowie – dom parterowy czy piętrowy?

To pytanie często zadają osoby stojące przed wyborem – dom parterowy czy piętrowy, który będzie tańszy w budowie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, choć zwykle przyjmuje się, że koszt budowy domu parterowego powinien być nieco niższy.  Ostatecznie wszystko zależy od zastosowanych rozwiązań. Może też się tak zdarzyć, że dom jednokondygnacyjny będzie droższy nawet o kilkanaście procent od domu piętrowego o tej samej powierzchni użytkowej. W przypadku domu parterowego z pewnością droższe są dach i fundament. Wynika to przede wszystkim z większej powierzchni zabudowy. Dodatkowym elementem, który może podnieść koszt budowy jest rozczłonkowana bryła domu, czyli budynek w kształcie litery L, T czy U. Konieczność zapewnienia dostępu do światła do poszczególnych pomieszczeń, większa liczba ścian działowych i nośnych oznacza wyższy koszt budowy domu. Z kolei niższy podczas budowy domu parterowego jest koszt wykonania stropu, ponieważ zamiast stropu monolitycznego można wykonać choćby strop drewniany. Ponadto odpada koszt schodów, balustrad, okien dachowych, balkonu czy wykończenia poddasza. Łatwiej też wykonać instalacje, ponieważ nie trzeba będzie je rozprowadzać na wiele poziomów. 

Podstawowe różnice w budowie domu parterowego a piętrowego

To jaki dom będziemy mogli wybudować zależy nie tylko od naszych preferencji, ale też od powierzchni i kształtu działki oraz warunków zabudowy. Mniejsza i wąska działka zwykle oznacza, że będziemy mogli postawić wyłącznie dom kilkukondygnacyjny. W zamian za to pozostanie większa powierzchnia użytkowa działki, przez co otoczenie ogrodu można lepiej zagospodarować. W przypadku domu parterowego potrzebujemy większej działki. Sama budowa jednokondygnacyjnego budynku będzie mniej skomplikowana i może przebiegać szybciej. W przypadku domu piętrowego niższe będą koszty wybudowania dachu i fundamentu, ale dojdzie koszt ewentualnej zabudowy balkonu czy wykończenia poddasza. 

Generalnie wszystko sprowadza się do naszych indywidualnych potrzeb, samej działki i budżetu. Im prostsza konstrukcja, tym niższy koszt. I to niezależnie czy budujemy dom parterowy czy piętrowy. Budowa piwnicy czy dach czterospadowy zamiast dwuspadowego mogą podnieść koszt budowy nawet o ponad 20%. 

Dom parterowy z poddaszem czy bez?

Dom parterowy bez poddasza może być doskonałym wyborem dla osób, które preferują prostą, funkcjonalną przestrzeń na jednym poziomie. Układ domu staje się bardziej otwarty i ułatwia poruszanie się po nim. Brak schodów jest korzystny dla osób starszych czy mających ograniczoną mobilność. Z drugiej strony, poddasze zapewnia dodatkową przestrzeń do przechowywania i może pomóc w izolacji domu lepiej niż gdyby dom nie miał poddasza w ogóle. Wadą takiego rozwiązania może być konieczność zamontowania schodów, co zajmuje dodatkową przestrzeń w domu. Ostatecznie wybór zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb mieszkańców.